MI KERÜL EZEN ENNYIBE

2022. augusztus 26.

Nálam 400-500e Ft és kampánykész állapotban kapod – profi szöveggel, profi dizájnnal, tárhelyedre fölpakolva, normálisan beállítva. Átvétel után egyből kampányolhatsz.

Ez nem ajánlat, hanem nagyságrend. (De szívesen adok neked ajánlatot: katt ide.)

Ez sok vagy kevés?

Érdekemben állna azt írni, hogy ez egy „nem költség, hanem befektetés”, illetve hogy nem is sok. De ennél komolyabban vesszük egymást.

Az összeg furcsa: olcsónak túl drága, drágának túl olcsó.

  • Ha nyugati piacokra mész, copywriterek, webesek, grafikusok 5-10 000 eurós ajánlattal nyitnak salesoldalakra és funnelekre. (Profikról beszélek, nem a Fiverren látható „5 dollárért írok neked egy könyvet” típusú bohózatokról.)
  • Magyarországon sok piacban és sok mikrocégben „nincs ennyi” – nem költesz 4 milliót egy oldalra, ha a teljes kampányod remélt bevétele ennyi. Na és létező jelenség a „megcsináltatjuk a gyakornokkal” – nem e hírlevél olvasói között, hanem a piacon.

De miért kerül ennyibe?

A magyar vállalkozói réteg sokáig hirdetéstúlsúlyos volt – vagyis a „hirdessünk Google Adsben” (vagy más felületen) alapvetéssé vált hamar, de másodlagos volt, hogy milyen minőségű oldalra érkezik a forgalom.

Forintmilliós forgalom szivárgott el a gagyi landing repedésein – havonta.

Piacot pásztázó pókösztönöm azt mondja, hogy a kampányoldal egyre fontosabbá válik. Nem csoda: pénzt keresni jobb, mint veszteséget termelni.

Számoljuk ki a rossz és jó salesoldal közötti különbséget

Tegyük fel, hogy az átlagos kosárértéked 20 000 Ft.

Tegyük fel azt is, hogy a jelenlegi kampányoldalad 0,2% környékén konvertál.

(Szerintem az „ez jó konverziónak számít-e” kérdés rossz kérdés: az számít, hogy megtérül-e neked.)

Tehát a 0,2% azt jelenti, hogy 1000 látogatónként van 2 vevőd, azaz 40 000 Ft bevételed. Hogy ez megéri-e, nagyban függ attól, hogy mennyiért veszed a forgalmat:

  • ha hírlevélből jönnek a látogatók és ~0 Ft-ba kerülnek (oké, van szoftverköltséged), akkor igen
  • ha PPC-ből, akkor necces

Mondjuk van 20%-nyi árrésed, tehát a 2 eladás 8000 Ft mozgásteret jelent. Ha a céged finanszírozását más üzletágból / termékkörből / kampányból oldod meg ÉS az egész itteni árrést hirdetésre tudod költeni, akkor 8 Ft-ért (vagy kevesebbért) kell megszerezned 1 látogatót ahhoz, hogy ez a 2 tranzakció ne legyen veszteséges.

(Megszólal benned a marketinges: lehet, hogy ez egy belépőtermék és itt elfogadod a veszteséget, hogy a későbbi ismételt eladásokban nyerd vissza. Imádlak, ha így gondolkozol. Ettől még a példát tartsuk egyszerűen.)

A 8 Ft-os kattintási költség a legtöbb piacon minimum megizzasztja a profi PPC-seket – és van, ahol elérhetetlen. (A végtelenségig nem tudod optimalizálni az átkattintási költségeket, mert a PPC-hirdetőfelületek piacterek, a hirdetők licitálnak a médiahelyekre.)

0,2% sales konverzió, 8 Ft-os alig elérhető kattintás… akkor innen fogunk nyerni!

Hozom a csodálatos szövegírómat, hozom a kiváló sablonom és hozom a tapasztalatom, ezért összerakunk neked egy 2%-os konverziót hozó oldalt ugyanarra a termékre.

(Bár tudod, de azért leírom: ez nem bizonyosság, hanem valószínűség. Aki 100%-os bizonyosságot keres, az ne vállalkozzon, ne fektessen be, ne marketingezzen, hanem… nos, nem is tudom, mit csináljon helyette. Ha te tudsz 100%-os bizonyosságot, akkor írd meg, fölszámolom a céget, felveszek hitelt és minden pénzem rárakom. Ki ne szeretne biztosan nyerni kockázat nélkül?)

Tehát a 2%-os konverzióval ugyanaz az 1000 látogató már 20 vásárlót hoz, ami 400 000 Ft bevétel, 20%-os árréssel számolva 80 000 Ft-ból tudunk gazdálkodni. Ha a negyedét költöd hirdetésekre (20 000 Ft), akkor látogatónként 20 Ft-nál vagy nullszaldón. Ha a felét, akkor 40 Ft / látogató, ezt már a legtöbb piacon le lehet hozni.

A matekot javíthatod azzal, ha van organikus forgalmad és hírlevéllistád. A lényeg az, hogy a magasabb konverzió több lehetőséget ad neked.

Ez így jól néz ki, de hogyan lesz ilyened (már azon fölül, hogy szólsz nekem, hogy készítsek egyet)? És „mit kell nézni” a jó salesoldalon?

Jól csak a piacával lát az ember

A jobb salesoldal jobban konvertál. Rendben. De hogyan?

Egy nem teljeskörű listát írtam neked arról, amit a jó salesoldal képes elérni (egy rossz viszont nem).

  • A főcím több látogatót tart az oldalon, mert érdekesebb, izgalmasabb, értékesebb, jobban hat a kíváncsiságra.
  • Van világosan megfogalmazott értékajánlat: a látogató érti, mi az ajánlatod leglényege és az miért jó neki.
  • Az állítások „ütnek”, a szöveg a vevődről szól (és nem unalmas).
  • Minden állítást hitelesít valami (egy szám, egy érv, egy vásárlói visszajelzés) – nem nagyokat mondasz, hanem hitelesen elmondod azt, ami igaz (és ami meggyőző).
  • A vásárlási kockázatot okosan csökkenti (bemutatja a garanciát, kitér a szavatosságra, kiemeli a tartósságot). A vevőd mer dönteni.
  • Az ajánlatot gusztusosan prezentálja, a látogatót segítjük a döntésben (szemben az „itt van ez ennyiért” típusú lusta megoldásokkal).
  • Könnyű rendelni. A látogató érti, hogy mennyit fizetsz és mit kap meg mikorra.
  • Technikailag lehetséges rendelni.
  • Az oldal felépítése világos és minden képernyőméretre gondolt a költő a webes.
  • A tagolás vezeti a szemet, nehéz eltévedni, a látogató mindig tudja, hogy mit hol talál.
  • Az űrlap kitöltése félálomban, háttérben búgó Netflixszel is sima liba.
  • A képek és grafikai elemek segítik az eladást (nem pedig „valamit rakjunk oda, letöltöttem a stock adatbázisból ezt az öltönyös kezet, amely foszforeszkáló grafikont húz az üvegtáblára”)
  • Az oldal mer hosszú (de tömör) lenni. Szerinted egy 400 000 Ft-os termék eladható 3 rövid mondattal? Ha találsz ilyen vevőt, küldd át hozzánk, de én 10 éves működésem alatt még nem találkoztam vele.

„De Rudi, értsd meg, kaptam egy 25000 Ft-os ajánlatot a kampányoldalra, miért ne fogadjam el?”

Oh, kiszámolom én neked.

Ez az illető „vastyúk is talál szeget” alapon 30-ból 1-szer csinál neked egy 2%-on konvertáló oldalt. Ritkán nyerünk véletlenül – bár igaz, hogy ha nem tudsz focizni, de a labdával fejberúgnak, bepattanhat a kapuba a laszti, de ez ritka.

30 kampányból 29 bukó vagy nullszaldó, 1 nyerő. 750 000 Ft-ot költöttél arra, hogy legyen 1 normális salesoldalad.

Ezzel szemben egy profi mondjuk 70%-os találati aránnyal dolgozik, tehát 3 kampányból 1 bukó, 2 nyerő. Ha 400 000 Ft-tal számolok, akkor 800 000 Ft elköltésekor valószínűleg, 1 200 000 Ft elköltése után szinte biztosan van 1 vagy 2 nyerő kampányoldalad.

És a nyerő azt jelenti, hogy az árát visszahozza és még nyereséget is termelt, tehát így könnyebb rá költeni.

Amit a fenti számítás nem tartalmaz (de a legnagyobb bukót hozza)

A nevetségesen szövegezett és csúnya salesoldalad a piacra érkezik meg. Az embereknek meglesz a véleményük arról, hogy milyen minőségben kínálod a portékád.

Sérül a márkád. Kampányonként pár tucat emberben az marad meg, hogy gagyicska dolgokat csinálsz, így legközelebb nem kattintják le a hirdetésed.

Az elvesztegetett bevétel is költség (ún. opportunity cost). Az üzleti terved számol mondjuk egy jól sikerülő karácsonyi kampánnyal és valami izgalmas Black Friday huncutkodással. Ha a kampányod alulteljesít, akkor a kampányoldal valós költsége nem 25 000 Ft, hanem mondjuk 5 000 000 Ft.

Tény: ez nem a bankszámládról tűnik el. Csak épp nem növekedsz, nem szedsz ki év végén szép osztalékot, nem tudsz felvenni plusz 1 embert, nem tudsz fejleszteni, szóval sok munka árán maradsz kb. ugyanott, ahol most vagy. De nyugi, legalább olcsó volt az oldal!

Azt is vegyük hozzá, hogy mennyi idő, míg 30 kampányt kifuttatsz: ez egy nagy webshop éves kampánynaptára, neked meg van egy évben – mondjuk – 3-4 kampányod. Van annyi türelmed, hogy 29 hulladék oldalon átrágd magad, hogy 1 nyerőt végre találj?

A levél tanulsága nem az, hogy „drága = minőségi”

A magyar piacon dolgozom, látom ám, hogy még a csillárokról is marketingbohócok lógnak. Nem azt mondom, hogy ész nélkül szórd a pénzed.

Azt viszont igen, hogy a „Fiverren találtam egy srácot, aki 5 dollárért ír nekem cikkeket” a rossz vicc kategóriája. Ugyanez vonatkozik a 25 000 Ft-os „weblapra” meg 15 000 Ft-os „salesszövegre”.

Már az legyen gyanús, hogy vajon a te terméked mekkora sikerrel fogja értékesíteni, ha a saját szolgáltatását éhbérért tudja csak eladni. Majd számolj utána, hogy vajon hány órát foglalkozik a projekteddel, ha észszerű órabéren akar dolgozni (15 000 Ft-ért senki nem fog 2 hétig írni egy oldalt.)

Rövid válasz: a hatékonyság kerül rajta „ennyibe”.

Leakciózva veszed a magasabb árbevételed.

Ez lesz az egyik kedvenc hírleveled

Az anyagokat beviheted a csapatodhoz lelkes felkiáltással, hogy „ezt csináljuk meg”. Az eredmény: több bevétel, több profit, több szabadidő.

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
cross